Skip to content

98 W 54th StBayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Price
$649,990
Last Sale Date
Aug 8, 2022

Property Information

Block34
Lot44
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2.5S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,373
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$180,000
41%
Improvement Value:$262,900
59%
Total Assessment$442,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,383+4.2%
2024$11,883+2.7%
2023$11,569+1.8%
2022$11,365-6.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$649,990

From:

To:

Sq Ft2,373DeedBook 9693, Page 966Recorded9/1/2022

Property Sale

Sale
$325,000

From:

To:

Sq Ft2,052DeedBook 8936, Page 138Recorded10/2/2013

Property Sale

Sale
$207,000
DeedBook 5582, Page 67

Property Built

Built

Year Built: 1920