Skip to content

305 Avenue BBayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 20, 2017

Property Information

Block29
Lot19
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-B-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,248
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$177,900
49%
Improvement Value:$186,400
51%
Total Assessment$364,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,186+4.2%
2024$9,774+2.7%
2023$9,516+1.8%
2022$9,348-1.3%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$205,000

From:

To:

Sq Ft2,248DeedBook 8817, Page 122NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded10/31/2011

Property Built

Built

Year Built: 1920