Skip to content

80 Garretson AveBayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Price
$550,000
Last Sale Date
Apr 5, 2018

Property Information

Block351
Lot1
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-F-D-2U-H-G
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,216
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$200,500
36%
Improvement Value:$360,000
64%
Total Assessment$560,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,672+4.2%
2024$15,038+2.7%
2023$14,640+1.8%
2022$14,382+4.9%
Property History

Property Sale

Sale
$550,000

From:

To:

Sq Ft2,216DeedBook 9296, Page 980Recorded4/10/2018

Property Sale

Sale
$230,000
DeedBook 5671, Page 258

Property Built

Built

Year Built: 1920