Skip to content

68 Garretson AveBayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Price
$415,000
Last Sale Date
Jun 24, 2019

Property Information

Block351
Lot7
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,988
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$190,400
48%
Improvement Value:$206,100
52%
Total Assessment$396,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,086+4.2%
2024$10,638+2.7%
2023$10,357+1.8%
2022$10,174+6.8%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$415,000

From:

To:

Sq Ft1,988DeedBook 9413, Page 663Recorded7/2/2019

Property Sale

Sale
$360,000

From:

To:

Sq Ft1,988DeedBook 7918, Page 270Recorded6/13/2006

Property Sale

Sale
$53,000
DeedBook 5786, Page 5

Property Built

Built

Year Built: 1920