Skip to content

105-107 Lord AveBayonne, NJ 07002

Built 1891

Last Sale Price
$169,600
Last Sale Date
Apr 28, 1998

Property Information

Block356
Lot14
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2.5S-F-D-3U-HG
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage3,165
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$229,100
46%
Improvement Value:$271,500
54%
Total Assessment$500,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,997+4.2%
2024$13,431+2.7%
2023$13,076+1.8%
2022$12,845-12.7%
Property History

Property Sale

Sale
$169,600
DeedBook 5280, Page 205

Property Built

Built

Year Built: 1891