Skip to content

25 E 3rd StBayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Price
$430,000
Last Sale Date
Jun 12, 2008

Property Information

Block356
Lot5
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2.5S-F-D-2U-HG
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,508
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$177,500
38%
Improvement Value:$287,800
62%
Total Assessment$465,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,010+4.2%
2024$12,484+2.7%
2023$12,154+1.9%
2022$11,922+16.8%
Property History

Property Sale

Sale
$430,000

From:

To:

Sq Ft2,508DeedBook 8549, Page 25Recorded6/24/2008

Property Built

Built

Year Built: 1920