Skip to content

36 E 4th StBayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Price
$520,000
Last Sale Date
Aug 29, 2019

Property Information

Block357
Lot25
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2.5S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,277
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$171,000
35%
Improvement Value:$319,100
65%
Total Assessment$490,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,703+4.2%
2024$13,149+2.7%
2023$12,801+1.8%
2022$12,576+22.5%
Property History

Property Sale

Sale
$520,000

From:

To:

Sq Ft2,277DeedBook 94374, Page 270Recorded9/23/2019

Property Sale

Sale
$335,000

From:

To:

Sq Ft2,277DeedBook 8984, Page 256NU CodeEstate / executor (10)Recorded7/23/2014

Property Built

Built

Year Built: 1920