Skip to content

81 Lexington AveBayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Price
$133,500
Last Sale Date
Sep 17, 2010

Property Information

Block357
Lot9
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2S-F-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage992
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$176,700
56%
Improvement Value:$137,100
44%
Total Assessment$313,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,774+4.2%
2024$8,419+2.7%
2023$8,196+1.8%
2022$8,052+24.9%
Property History

Property Sale

Sale
$133,500

From:

To:

Sq Ft992DeedBook 8755, Page 294NU CodeUndivided interest (8)Recorded9/28/2010

Property Sale

Sale
$77,000
DeedBook 5407, Page 345

Property Built

Built

Year Built: 1920