Skip to content

98 Lord AveBayonne, NJ 07002

Built 1891

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 4, 2016

Property Information

Block357
Lot32
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2.5S-F-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,392
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$221,400
60%
Improvement Value:$148,200
40%
Total Assessment$369,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,334+4.2%
2024$9,916+2.7%
2023$9,654+1.8%
2022$9,484-0.3%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$259,000

From:

To:

Sq Ft1,392DeedBook 8931, Page 653Recorded9/12/2013

Property Built

Built

Year Built: 1891