Skip to content

86 Lord AveBayonne, NJ 07002

Built 1920

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 12, 2026

Property Information

Block357
Lot36
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2.5S-F-D-3U-H
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,806
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$170,000
40%
Improvement Value:$254,800
60%
Total Assessment$424,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,877+4.2%
2024$11,397+2.7%
2023$11,096+1.8%
2022$10,900+4.6%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1920