Skip to content

89 Hobart AveBayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Date
Apr 2, 2001

Property Information

Block358
Lot32
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2BLDGS:2U TOTAL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,372
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$215,900
41%
Improvement Value:$307,500
59%
Total Assessment$523,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,634+4.2%
2024$14,043+2.7%
2023$13,671-14.7%
2022$16,022+23.8%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 5785, Page 107

Property Built

Built

Year Built: 1920