Skip to content

47 E 3rd StBayonne, NJ 07002

Built 1948

Last Sale Price
$278,000
Last Sale Date
Sep 2, 2004

Property Information

Block358
Lot1
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2S-CB-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,280
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$157,100
53%
Improvement Value:$138,600
47%
Total Assessment$295,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,268+4.2%
2024$7,934+2.7%
2023$7,724+1.8%
2022$7,588-6.9%
Property History

Property Sale

Sale
$278,000

From:

To:

Sq Ft1,280DeedBook 7363, Page 95Recorded9/16/2004

Property Sale

Sale
$158,000
DeedBook 5865, Page 10

Property Built

Built

Year Built: 1948