Skip to content

6 Egan CtBayonne, NJ 07002

Built 1948

Last Sale Price
$320,000
Last Sale Date
Jan 24, 2020

Property Information

Block358
Lot73
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class19
Description2S-CB-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,278
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$134,100
44%
Improvement Value:$168,600
56%
Total Assessment$302,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,463+4.2%
2024$8,121+2.7%
2023$7,907+1.8%
2022$7,767+22.6%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$320,000

From:

To:

Sq Ft1,278DeedBook 9469, Page 973Recorded2/6/2020

Property Sale

Sale
$145,000
DeedBook 5771, Page 35

Property Built

Built

Year Built: 1948