Skip to content

108 W 3rd StBayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Price
$115,000
Last Sale Date
Mar 7, 2000

Property Information

Block365
Lot23
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,764
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$170,000
49%
Improvement Value:$177,600
51%
Total Assessment$347,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,719+4.2%
2024$9,326+7.6%
2023$8,669+1.8%
2022$8,517-1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$115,000
DeedBook 5585, Page 69

Property Built

Built

Year Built: 1920