Skip to content

33 Newman AveBayonne, NJ 07002

Built 1930

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 16, 2019

Property Information

Block366
Lot10
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2.5S-F-D-2U-HG
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,184
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$204,100
45%
Improvement Value:$248,800
55%
Total Assessment$452,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,663+4.2%
2024$12,151+2.7%
2023$11,830+1.8%
2022$11,621-18.3%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1930