Skip to content

42 W 3rd StBayonne, NJ 07002

Built 1958

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 24, 2002

Property Information

Block368
Lot23
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,344
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$139,000
44%
Improvement Value:$176,700
56%
Total Assessment$315,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,827+4.2%
2024$8,470+2.7%
2023$8,246+1.8%
2022$8,101-18.9%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$167,000
DeedBook 5751, Page 307

Property Built

Built

Year Built: 1958