Skip to content

5 Egan CtBayonne, NJ 07002

Built 1948

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 10, 2025

Property Information

Block358
Lot58
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class19
Description2S-CB-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,278
Acreage0.03

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$134,100
51%
Improvement Value:$126,900
49%
Total Assessment$261,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,298+4.2%
2024$7,003+2.7%
2023$6,817+1.8%
2022$6,697+8.8%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$105,000
DeedBook 4939, Page 320

Property Built

Built

Year Built: 1948