Skip to content

52 W 3rd StBayonne, NJ 07002

Built 1958

Last Sale Price
$375,000
Last Sale Date
Jun 7, 2023

Property Information

Block368
Lot26
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage840
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$137,900
46%
Improvement Value:$162,000
54%
Total Assessment$299,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,385+12.7%
2024$7,442+2.9%
2023$7,232+1.9%
2022$7,095-21.3%
Property History

Property Sale

Sale
$375,000

From:

To:

Sq Ft840DeedBook 9753, Page 284Recorded6/15/2023

Property Built

Built

Year Built: 1958