Skip to content

15 E 1st StBayonne, NJ 07002

Built 1955

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 18, 2018

Property Information

Block370
Lot8
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1S-BV-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,150
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$184,100
53%
Improvement Value:$164,100
47%
Total Assessment$348,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,736+4.2%
2024$9,342+2.7%
2023$9,095+1.8%
2022$8,935-16.1%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$305,000

From:

To:

Sq Ft1,150DeedBook 9099, Page 87Recorded2/12/2016

Property Built

Built

Year Built: 1955