Skip to content

9 Lord AveBayonne, NJ 07002

Built 1940

Last Sale Price
$595,000
Last Sale Date
Jan 7, 2025

Property Information

Block370
Lot12
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,478
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$200,600
57%
Improvement Value:$151,400
43%
Total Assessment$352,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,842+4.2%
2024$9,444+2.7%
2023$9,194+1.8%
2022$9,032+13.5%
Property History

Property Sale

Sale
$595,000

From:

To:

Sq Ft1,478DeedBook 9875, Page 759Recorded1/29/2025

Property Built

Built

Year Built: 1940