Skip to content

12 Pointview TerraceBayonne, NJ 07002

Built 1955

Last Sale Price
$250,000
Last Sale Date
Jul 20, 2015

Property Information

Block375
Lot16
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1S-F-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,128
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$174,000
57%
Improvement Value:$130,800
43%
Total Assessment$304,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,522+4.2%
2024$8,178+2.7%
2023$7,961+1.8%
2022$7,821-22.7%
Property History

Property Sale

Sale
$250,000

From:

To:

Sq Ft1,128DeedBook 9059, Page 541NU CodeEstate / executor (10)Recorded8/24/2015

Property Built

Built

Year Built: 1955