Skip to content

40 Pointview TerraceBayonne, NJ 07002

Built 1955

Last Sale Date
Mar 11, 2020

Property Information

Block375
Lot2
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description1S-F-D-2U-H-GB
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,766
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$170,400
47%
Improvement Value:$191,600
53%
Total Assessment$362,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,122+4.2%
2024$9,712+2.7%
2023$9,455+1.8%
2022$9,289-12.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1955