Skip to content

57-A Garretson AveBayonne, NJ 07002

Built 1955

Last Sale Price
$299,000
Last Sale Date
Dec 18, 2015

Property Information

Block350
Lot19
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description1.5S-F-D-2UHGB
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,766
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$185,600
50%
Improvement Value:$184,100
50%
Total Assessment$369,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,337+4.2%
2024$9,919+2.7%
2023$9,657+1.8%
2022$9,487-10.6%
Property History

Property Sale

Sale
$299,000
DeedBook 9106, Page 143

Property Sale

Sale
$299,000

From:

To:

Sq Ft1,104DeedBook 9106, Page 143Recorded3/15/2016

Property Built

Built

Year Built: 1955