Skip to content

27 W 1st St(Unit C0104)Bayonne, NJ 07002

Built 1920
Commercial

Last Sale Price
$79,000
Last Sale Date
Feb 4, 2004

Property Information

Block379
Lot2
QualifierC0104
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class10
Description4S-B-6C-15U-CND

Assessment

Land Value:$45,900
60%
Improvement Value:$31,200
40%
Total Assessment$77,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,156+4.2%
2024$2,069+2.7%
2023$2,014+1.8%
2022$1,978-43.1%
Property History

Property Sale

Sale
$79,000
DeedBook 7238, Page 17

Property Built

Built

Year Built: 1920