Skip to content

265 Avenue BBayonne, NJ 07002

Apartment

Last Sale Price
$1,625,000
Last Sale Date
Jan 27, 2025

Property Information

Block38
Lot17
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description3S-B-A-9U-NH
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$180,000
20%
Improvement Value:$720,000
80%
Total Assessment$900,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$25,164+4.2%
2024$24,147-19.3%
2023$29,910+8.9%
2022$27,459+41.4%
Property History

Property Sale

Sale
$1,625,000

From:

To:

DeedBook 9893, Page 273Recorded4/11/2025

Property Sale

Sale
$1,010,000

From:

To:

DeedBook 9299, Page 306Recorded4/18/2018