Skip to content

1178 Jf Kennedy BlvdBayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 16, 2017

Property Information

Block38
Lot7
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2.5S-F-D-3U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,450
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$176,400
38%
Improvement Value:$284,300
62%
Total Assessment$460,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,881+4.2%
2024$12,361+2.7%
2023$12,033+1.8%
2022$11,822-5.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$280,000

From:

To:

Sq Ft3,450DeedBook 8979, Page 410Recorded6/24/2014

Property Built

Built

Year Built: 1920