Skip to content

82 W 53rd StBayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Price
$185,150
Last Sale Date
Jul 12, 2022

Property Information

Block39
Lot48
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-F-D-2U-H-G
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,696
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$168,000
48%
Improvement Value:$182,100
52%
Total Assessment$350,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,789+4.2%
2024$9,393+5.6%
2023$8,895+1.8%
2022$8,734-1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$185,150

From:

To:

Sq Ft1,696DeedBook 9681, Page 184NU CodeEstate / executor (10)

Property Built

Built

Year Built: 1920