Skip to content

84 W 53rd StBayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Date
Jan 29, 2021

Property Information

Block39
Lot49
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-F-D-1U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,602
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$174,000
52%
Improvement Value:$160,500
48%
Total Assessment$334,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,103+4.3%
2024$8,725+2.8%
2023$8,487-0.1%
2022$8,497+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1920