Skip to content

714 Avenue EBayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Price
$550,000
Last Sale Date
Apr 14, 2022

Property Information

Block401
Lot10
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-HT-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,818
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$152,000
33%
Improvement Value:$311,900
67%
Total Assessment$463,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,971+4.2%
2024$12,446+2.7%
2023$12,117+1.8%
2022$11,904+41.5%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$550,000

From:

To:

Sq Ft2,818DeedBook 9663, Page 968Recorded5/5/2022

Property Sale

Sale
$480,000

From:

To:

Sq Ft2,628DeedBook 9424, Page 420Recorded8/8/2019

Property Sale

Sale
$274,000

From:

To:

Sq Ft2,628DeedBook 8965, Page 524Recorded4/3/2014

Property Sale

Sale
$65,000

From:

To:

Sq Ft2,628DeedBook 8945, Page 436NU CodeEstate / executor (10)Recorded11/25/2013

Property Built

Built

Year Built: 1920