Skip to content

712a Avenue EBayonne, NJ 07002

Built 1935

Last Sale Price
$450,000
Last Sale Date
Oct 22, 2019

Property Information

Block401
Lot9
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-HT-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,628
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$152,000
37%
Improvement Value:$263,700
63%
Total Assessment$415,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,623+4.2%
2024$11,153+2.7%
2023$10,858+1.8%
2022$10,667+28.0%
Property History

Property Sale

Sale
$450,000

From:

To:

Sq Ft2,628DeedBook 9456, Page 863NU CodeEstate / executor (10)Recorded12/17/2019

Property Built

Built

Year Built: 1935