Skip to content

63 Lefante WayBayonne, NJ 07002

Industrial

Last Sale Price
$8,000,000
Last Sale Date
Jan 19, 2000

Property Information

Block415
Lot2
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class10
DescriptionINDUSTRIAL
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage7.53

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$5,647,500
24%
Improvement Value:$18,044,500
76%
Total Assessment$23,692,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$662,428+4.2%
2024$635,656+2.7%
2023$618,835+1.8%
2022$607,937+33.9%
Property History

Property Sale

Sale
$8,000,000
DeedBook 5564, Page 80

Property Sale

Sale
$6,300,000
DeedBook 5175, Page 149