Skip to content

211-213 Prospect Ave C-12Bayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Price
$99,000
Last Sale Date
Oct 8, 2003

Property Information

Block421
Lot16
QualifierC0304
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class37
Description3S-B-12U-CONDO
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage475
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$74,900
61%
Improvement Value:$47,200
39%
Total Assessment$122,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,414+4.2%
2024$3,276+5.5%
2023$3,106+1.8%
2022$3,051+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$99,000
DeedBook 7176, Page 242

Property Built

Built

Year Built: 1920