Skip to content

270 Avenue FBayonne, NJ 07002

Built 1970

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 25, 2005

Property Information

Block424
Lot11
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-F-D-2U-H-GB
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,448
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$161,800
31%
Improvement Value:$356,400
69%
Total Assessment$518,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,489+4.2%
2024$13,903+2.7%
2023$13,535+1.8%
2022$13,297+3.3%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$142,000
DeedBook 5079, Page 15

Property Built

Built

Year Built: 1970