Skip to content

262 Avenue FBayonne, NJ 07002

Built 1970

Last Sale Price
$495,000
Last Sale Date
Feb 7, 2022

Property Information

Block424
Lot7
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2S-F-D-1U-H-BG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,280
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$147,000
46%
Improvement Value:$172,500
54%
Total Assessment$319,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,933+4.2%
2024$8,572+6.4%
2023$8,055+1.8%
2022$7,914+10.1%
Property History

Property Sale

Sale
$495,000

From:

To:

Sq Ft1,280DeedBook 9648, Page 798

Property Sale

Sale
$355,000

From:

To:

Sq Ft1,280DeedBook 8322, Page 44Recorded9/13/2007

Property Sale

Sale
$230,000

From:

To:

DeedBook 6018, Page 335Recorded7/23/2002

Property Built

Built

Year Built: 1970