Skip to content

169 1/2 Prospect AveBayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Price
$528,000
Last Sale Date
Apr 4, 2024

Property Information

Block429
Lot31
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,906
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$156,800
52%
Improvement Value:$143,700
48%
Total Assessment$300,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,090+4.3%
2024$7,753+2.8%
2023$7,542+1.9%
2022$7,404-12.5%
Property History

Property Sale

Sale
$528,000

From:

To:

Sq Ft1,906DeedBook 9817, Page 493Recorded4/23/2024

Property Built

Built

Year Built: 1920