Skip to content

155 W 21st StBayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Price
$525,000
Last Sale Date
Dec 11, 2023

Property Information

Block207
Lot7
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2.5S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,896
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$185,000
43%
Improvement Value:$244,900
57%
Total Assessment$429,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,020+4.2%
2024$11,534+2.7%
2023$11,229+1.8%
2022$11,031+9.6%
Property History

Property Sale

Sale
$525,000

From:

To:

Sq Ft1,896DeedBook 9792, Page 173Recorded12/20/2023

Property Built

Built

Year Built: 1920