Skip to content

1171 Jf Kennedy BlvdBayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Price
$355,000
Last Sale Date
Nov 1, 2016

Property Information

Block42
Lot20
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-F-D-4U-H
Dwellings4
Zoning---
Sq Footage3,168
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$167,600
33%
Improvement Value:$346,000
67%
Total Assessment$513,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,360+4.2%
2024$13,780+2.7%
2023$13,415+1.8%
2022$13,179+16.7%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$355,000

From:

To:

Sq Ft3,168DeedBook 9159, Page 931Recorded11/22/2016

Property Sale

Sale
$180,000
DeedBook 5643, Page 325

Property Built

Built

Year Built: 1920