Skip to content

93 E 27th StBayonne, NJ 07002

Built 1970

Last Sale Price
$640,000
Last Sale Date
Sep 23, 2024

Property Information

Block431
Lot1
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-F-D-2U-HGB
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,900
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$161,500
42%
Improvement Value:$219,500
58%
Total Assessment$381,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,426+4.2%
2024$10,005+2.7%
2023$9,740+1.8%
2022$9,569-17.1%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$640,000

From:

To:

Sq Ft1,900DeedBook 9854, Page 852Recorded10/16/2024

Property Built

Built

Year Built: 1970