Skip to content

74 W 10th StBayonne, NJ 07002

Built 1966

Last Sale Price
$669,000
Last Sale Date
Aug 2, 2022

Property Information

Block276
Lot29
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-F-D-2U-H-GB
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,880
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$173,600
42%
Improvement Value:$238,000
58%
Total Assessment$411,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,508+4.2%
2024$11,043+4.4%
2023$10,576+1.8%
2022$10,390-11.5%
Property History

Property Sale

Sale
$669,000

From:

To:

Sq Ft1,880DeedBook 9695, Page 81Recorded9/8/2022

Property Sale

Sale
$285,000
DeedBook 8929, Page 616

Property Sale

Sale
$285,000

From:

To:

Sq Ft1,880DeedBook 8929, Page 616Recorded9/3/2013

Property Sale

Sale
$160,000

From:

To:

Sq Ft1,880DeedBook 7409, Page 271NU CodeDoubtful title (14)Recorded12/3/2004

Property Sale

Sale
$50,000
DeedBook 5887, Page 9

Property Built

Built

Year Built: 1966