Skip to content

32 New StBayonne, NJ 07002

Built 1966

Last Sale Price
$324,000
Last Sale Date
Jan 30, 2012

Property Information

Block437
Lot9
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-FD-2U-H-GB
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,268
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$169,200
42%
Improvement Value:$233,500
58%
Total Assessment$402,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,259+4.2%
2024$10,804+2.7%
2023$10,519+1.8%
2022$10,333-18.5%
Property History

Property Sale

Sale
$324,000

From:

To:

Sq Ft2,268DeedBook 8833, Page 83Recorded2/14/2012

Property Built

Built

Year Built: 1966