Skip to content

220 Avenue FBayonne, NJ 07002

Built 1966

Last Sale Price
$355,000
Last Sale Date
Jul 5, 2017

Property Information

Block435
Lot10
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-F-D-2U-H-GB
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,268
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$186,100
43%
Improvement Value:$245,900
57%
Total Assessment$432,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,079+4.2%
2024$11,591+2.7%
2023$11,284+1.8%
2022$11,085-15.7%
Property History

Property Sale

Sale
$355,000

From:

To:

Sq Ft2,268DeedBook 9220, Page 546NU CodeEstate / executor (10)Recorded7/19/2017

Property Built

Built

Year Built: 1966