Skip to content

99 Prospect AveBayonne, NJ 07002

Built 1997

Last Sale Price
$462,500
Last Sale Date
Jun 16, 2004

Property Information

Block441
Lot2
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2S-F-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,520
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$163,900
29%
Improvement Value:$393,200
71%
Total Assessment$557,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,577+4.2%
2024$14,947+2.7%
2023$14,551+1.8%
2022$14,295+2.9%
Property History

Property Sale

Sale
$462,500

From:

To:

DeedBook 7323, Page 22Recorded7/16/2004

Property Built

Built

Year Built: 1997