Skip to content

83 E 24th StBayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Price
$305,000
Last Sale Date
Sep 27, 2004

Property Information

Block442
Lot5
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2.5S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,960
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$159,900
49%
Improvement Value:$166,300
51%
Total Assessment$326,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,871+4.3%
2024$8,502+2.8%
2023$8,270+1.8%
2022$8,120+4.3%
Property History

Property Sale

Sale
$305,000

From:

To:

Sq Ft1,960DeedBook 7401, Page 230Recorded11/22/2004

Property Built

Built

Year Built: 1920