Skip to content

78 E 24th St(Block 444 Lot 16)Bayonne, NJ 07002

Built 1920
Other Exempt

Last Sale Price
$275,000
Last Sale Date
Aug 18, 2006

Property Information

Block444
Lot16
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description2S-F-4U-H-CONDO
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage4,115
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:N/A
0%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment---

Tax History

YearProperty taxesChange
2007$8,256+6.9%
2006$7,724+5.7%
2005$7,309+7.9%
2004$6,776+0.2%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$275,000

From:

To:

Sq Ft4,115DeedBook 7997, Page 246NU CodePartial parcel (6)Recorded9/12/2006

Property Sale

Sale
$315,000

From:

To:

Sq Ft4,115DeedBook 7889, Page 11NU CodePartial parcel (6)Recorded5/12/2006

Property Sale

Sale
$298,000

From:

To:

Sq Ft4,115DeedBook 7834, Page 55NU CodePartial parcel (6)Recorded3/7/2006

Property Sale

Sale
$349,900

From:

To:

Sq Ft4,115DeedBook 7818, Page 221NU CodePartial parcel (6)Recorded2/15/2006

Property Sale

Sale
$300,000

From:

To:

Sq Ft4,115DeedBook 7506, Page 116NU CodeSheriff sale (12)Recorded3/28/2005

Property Built

Built

Year Built: 1920