Skip to content

98 Prospect AveBayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Price
$40,900
Last Sale Date
Nov 3, 2010

Property Information

Block444
Lot22
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2S-F-D-1U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,836
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$165,000
54%
Improvement Value:$140,500
46%
Total Assessment$305,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,542+4.2%
2024$8,197+2.7%
2023$7,980+5.5%
2022$7,567+13.9%
Property History

Property Sale

Sale
$40,900
DeedBook 8764, Page 348

Property Sale

Sale
$40,900
DeedBook 8655, Page 260

Property Sale

Sale
$40,900
DeedBook 8305, Page 204

Property Sale

Sale
$40,900
DeedBook 7880, Page 169

Property Built

Built

Year Built: 1920