Skip to content

74 W 52nd StBayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Price
$230,000
Last Sale Date
Feb 23, 2023

Property Information

Block44
Lot33
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description1.5S-F-D-1U-HG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,386
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$180,000
45%
Improvement Value:$218,600
55%
Total Assessment$398,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,145+4.2%
2024$10,694+2.7%
2023$10,411+1.8%
2022$10,228+5.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$230,000

From:

To:

Sq Ft1,386DeedBook 9739, Page 468NU CodeEstate / executor (10)Recorded4/5/2023

Property Sale

Sale
$165,000

From:

To:

Sq Ft1,224DeedBook 8271, Page 60NU CodeEstate / executor (10)Recorded7/18/2007

Property Built

Built

Year Built: 1920