Skip to content

88 W 52nd StBayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Price
$195,000
Last Sale Date
Aug 4, 2002

Property Information

Block44
Lot37
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2.5S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,840
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$173,500
42%
Improvement Value:$242,000
58%
Total Assessment$415,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,617+4.2%
2024$11,148+2.7%
2023$10,853+1.8%
2022$10,662-4.4%
Property History

Property Sale

Sale
$195,000

From:

To:

DeedBook 6041, Page 313Recorded9/6/2002

Property Built

Built

Year Built: 1920