Skip to content

94 W 52nd StBayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Price
$340,000
Last Sale Date
Feb 10, 2015

Property Information

Block44
Lot40
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-F-D-4U-H
Dwellings4
Zoning---
Sq Footage2,856
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$176,400
30%
Improvement Value:$404,300
70%
Total Assessment$580,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,236+4.2%
2024$15,580+2.7%
2023$15,168+1.8%
2022$14,901+22.9%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$340,000

From:

To:

Sq Ft2,856DeedBook 9022, Page 838Recorded2/13/2015

Property Built

Built

Year Built: 1920