Skip to content

96 W 52nd StBayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Date
Dec 30, 2020

Property Information

Block44
Lot41
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2.5S-F-D-2U-HBG
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,200
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$180,000
40%
Improvement Value:$270,000
60%
Total Assessment$450,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,582+4.2%
2024$12,074+2.7%
2023$11,754+1.8%
2022$11,547-2.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$388,000

From:

To:

Sq Ft2,310DeedBook 7482, Page 139Recorded3/1/2005

Property Built

Built

Year Built: 1920