Skip to content

148 Avenue FBayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Price
$649,630
Last Sale Date
Apr 17, 2024

Property Information

Block450
Lot18
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,392
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$141,400
34%
Improvement Value:$268,600
66%
Total Assessment$410,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,464+4.2%
2024$11,000+2.7%
2023$10,709+1.8%
2022$10,521+22.2%
Property History

Property Sale

Sale
$649,630

From:

To:

Sq Ft2,392DeedBook 9819, Page 925Recorded5/3/2024

Property Built

Built

Year Built: 1920